Historia loafersów – skarbnica ciekawych historii

Nie każdy mężczyzna zdaje sobie sprawę jak wiele istnieje różnych rodzajów męskiego obuwia – monki, brogsy, mokasyny czy derby. Nazwy mogą dla niektórych brzmieć zagadkowo, wielu są doskonale znane. Dziś skupimy swoją uwagę na loafersach – uniwersalnym obuwiu z niezwykle bogatą historią.

Krótka historia o pierwszym loafersie

Istnieją dwie główne teorie o powstaniu loafersów. Pierwsza z nich opowiada o Paulu Lukasie, który to po wojnie zakupił parę oksfordów z frędzelkami i szukał w USA firmy, która wykona dla niego podobne buty. Podjęła się tego firma Alden, która wykonała dla niego wsuwane buty z frędzlami, a w latach pięćdziesiątych wprowadziła ten model na rynek.

Druga teoria mówi o Norwegu, który wykonał hybrydę modelu Native American i tradycyjnego norweskiego obuwia. Ciężko jest wskazać prawdziwą i jedyną historię powstania tegoż obuwia. Niemniej jednak, loafersy posiadają bogatą historię, o której można opowiadać godzinami.

Czym charakteryzują się buty typu loafers?

Wiele osób myli loafersy z mokasynami. Dzieje się tak dlatego, że buty dzielą podobną cholewę, charakterystyczny kształt szwu oraz brak sznurówek. Z drugiej strony jednak loafersy posiadają (w odróżnieniu od mokasynów) sztywną podeszwę z obcasem, która jest przytwierdzana metodą „blake”. Aby dobrze zrozumieć czym są loafersy, warto przyjrzeć się konkretnym modelom.

Wildsmith Loafers

Rodzina Wildsmith była kojarzona jako najlepsi szewcy w całej Anglii. Ich doskonała renoma ma już siedem pokoleń! Firma produkowała obuwie dla wojska, szlachty oraz dżentelmenów, którzy zawsze starali się ubierać zgonie z panującą modą i stylem. Początek firmy datuje się na 1847 rok, gdy to Matthew i Rebecca Wildsmith otworzyli swój pierwszy sklep w Londynie. Na początku zajmowali się głównie naprawą butów dla Household Cavalry, lecz w roku 1926 nastąpił ogromny przełom. Król Jerzy VI zamówił w firmie Wildsmith buty, w których mógłby chodzić po terenie swojego pałacu. Raymond Lewis wpadł na pomysł lekkich butów, z niska podeszwą, które dzięki braku sznurówek, będą mogły być łatwo i szybko nakładane. Nie wiadomo niestety, czy Raymond znał wcześniej mokasyny, czy projekt oparł o specyficzne instrukcje samego króla.

Na początku model wykonany dla króla Jerzego VI nosił nazwę „582”, później „model 98”, aż ostatecznie został nazwany Wildsmith Loafer.

Aurland Loafers

Syn Nilsa Gregory – Tveranger w XX wieku wykonał pierwszą parę loafersów w Aurland w Norwegii (stąd nazwa obuwia). Doświadczenie zbierał przez siedem lat podróżując po Ameryce Północnej by nauczyć się wykonywać najlepsze obuwie znane światu. W 1930 roku wydał na rynek buty z obcasem pod nazwą „Aurland Moccasin”. Swój projekt oparł o buty noszone przez Irokezów oraz tradycyjne mokasyny z rodzinnego Aurland. Jego obuwie szybko stało się rozpoznawalne w Europie i Ameryce. Około roku 1930 rodzina Spaulding z New Hampshire ściągnęła ten projekt i stworzyła własną markę i model, nazywając go Aurland Loafer. Firma ta istnieje do dziś i oferuje loafersy o wysokiej jakości i niepowtarzalnym wyglądzie.

Penny Loafer

Firma G. H. Bass w 1936 roku stworzyła własną wizję loafersów. Buty te były czymś nowym i świeżym na rynku. Firma zrezygnowała z klamer i frędzli. Wszystko to zastąpiono paskiem u góry buta. Pasek ten został specjalnie rozcięty, by wyglądał jak usta. Wiele osób zaczęło używać tego wycięcia do trzymania tam jednopensówek (które wystarczały wtedy na jedną rozmowę telefoniczną). Stąd wzięła się nazwa Penny Loafers. Te wyjątkowe obuwie szybko stało się hitem. Dzięki swojej uniwersalności oraz zastosowaniu w codziennej modzie, buty te były widywane u wszystkich ludzi dbających o swój wizerunek. Szybko wykreował się styl preppy, czyli noszenie loafersów z garniturem, ale bez skarpetek. Penny Loafers to klasyka butów stworzona przez Bassa osiemdziesiąt lat temu!

Tassel Loafers

Dokładna historia powstania tych butów nie jest znana. Najprawdopodobniej powstały po tym, jak Paul Lukas poprosił o przerobienie Oksfordów z frędzlami na coś innego. Wiele firm podjęło się tego zadania – w tym Farkas&Kovacs czy Lefcourt. Ostatecznie szef firmy Alden, Arthur Tarlow zgodził się na przerobienie Oksfordów i w 1950 roku wprowadził na rynek Tassel Loafers, które szybko zyskały popularność w USA i Europie.

Data
Tytuł
Historia loafersów - skarbnica ciekawych historii
Ocena
51star1star1star1star1star

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *